Szanowni Państwo,

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy jedyny w swoim rodzaju, innowacyjny system pozwalający zastąpić część oleju napędowego, tańszym gazem. Dzięki zasilaniu mieszanką Diesel + LPG zapewniamy minimum 10% oszczędności w kosztach paliwa, a dzięki pełnej kontroli nad funkcjonowaniem instalacji i zużyciem ON i LPG gwarantujemy pełne zadowolenie klienta.

SOLARIS DIESEL DUAL FUEL to jedyne rozwiązanie na świecie, które posiada:

  • automatyczną kalibrację instalacji gazowej – nie ma potrzeby umawiania się na kalibracje i kosztowne jazdy testowe
  • odczyt poziomu zużycia obydwu paliw – w każdym momencie wiemy ile spala nasze auto
  • kontrolowany przyrost mocy i momentu obrotowego – zwiększona wydajność i kultura pracy silnika
  • zdalną diagnostykę – możliwość dokonywania zmiany ustawień w pojeździe oddalonym o tysiące kilometrów

Asystenta Kierowcy – elektroniczna szkoła eco-driving’u zawsze z kierowcą

… i wiele, wiele więcej.

Wybierając nasze rozwiązanie Państwa pojazdy stają się bardziej ekologiczne, co sprzyja ochronie środowiska i tworzeniu proekologicznego wizerunku firmy. Solaris Diesel to jedyne rozwiązanie posiadające badania emisji CO2, NOx oraz cząstek stałych przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego i Politechnikę Poznańską.

Porównanie instalacji DIESEL + LPG

Logo Solaris Diesel Dual Fuel

INNE INSTALACJE DIESEL+LPG

Automatyczna kalibracja wtrysku gazu – pojazd po montażu wyjeżdża z warsztatu bez konieczności powrotu z ładunkiem i wykonuje swoją normalną pracę podczas której system zapisuje parametry pracy silnika na ON na podstawie których oblicza dawki LPG. Następnie technik przełącza system na zasilanie LPG.

Mapa wtrysku gazu ustawiana na podstawie ‘wyczucia’ instalatora, wymagane kilka regulacji systemu podczas jazd testowych z ładunkiem, każdorazowo kilkadziesiąt kilometrów, dojazd do warsztatu lub umówione miejsce, czego wynikiem są dodatkowe koszty w postaci zużytego paliwa i czasu pracy kierowcy.

Odczyt spalania obydwu paliw, ON i LPG – system pokazuje spalanie chwilowe obydwu paliw w czasie rzeczywistym poprzez interfejs internetowy, umożliwiając też tworzenie raportów spalania w okresach określonych przez użytkownika.

Możliwość odczytu spalania chwilowego ON tylko podczas jazdy testowej z kierowcą i odczyt średniego zużycia z całego przebiegu z komputera pokładowego pojazdu. Spalanie ON i LPG tylko na podstawie informacji od kierowcy.

Zdalna diagnostyka i ustawienia – system umożliwia zdalne monitorowanie pracy systemu gazowego, dokonywanie zmian w ustawieniach oraz diagnozowanie ewentualnych problemów w pojeździe oddalonym o setki lub tysiące kilometrów.

Sprawdzenie działania instalacji gazowej, diagnostyka systemu i zmiany ustawień tylko przy fizycznym udostępnieniu pojazdu i podczas kolejnych testów drogowych.

Asystent Kierowcy – elektroniczna szkoła ekonomicznej jazdy zawsze z kierowcą, system umożliwia tworzenie raportów z techniki jazdy kierowcy oraz wysyłanie alarmów (sms lub e-mail) w przypadku przekraczania ustawionych parametrów.

Podczas testów drogowych kierowca otrzymuje wskazówki dotyczące techniki jazdy z instalacją gazową bez możliwości weryfikacji ich przestrzegania w trakcie eksploatacji.

Czujniki zaworów tankowania gazu – na podstawie sygnałów z czujników zaworów tankowania system zapisuje datę, czas i szacunkową ilość zatankowanego LPG umożliwiając tworzenie raportów tankowania gazu.

Brak możliwości weryfikacji tankowania LPG.

Diesel + LPG/CNG

Diesel + LPG/CNG –  to alternatywny, dwu-paliwowy system zasilania dla silników wysokoprężnych. System Dual Fuel  ogranicza wtryskiwanie oleju napędowego i w jego miejsce podaje precyzyjną dawkę gazu LPG lub CNG.

Olej napędowy jest wtryskiwany tradycyjnie do komór spalania silnika, natomiast dawka gazu wprowadzana jest do układu dolotowego przed sprężarką turbo za pomocą dwóch wtryskiwaczy gazowych.

Dodatek gazu pozwala na niemalże całkowite spalanie oleju napędowego, co w zwykłym silniku diesla jest praktycznie niemożliwe. Silniki wysokoprężne spalają większość wtryskiwanego oleju napędowego, zawsze pozostaje jednak część, która zamieniona zostaje na spaliny.  W skład tych spalin wchodzą między innymi tlenek węgla,  węglowodory i rakotwórcze cząstki stałe.

Wydajniejsze spalanie oleju napędowego wpływa też korzystnie na moc silnika i jego moment obrotowy, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na jego żywotność. Jazda na dwu-paliwowym zasilaniu to rozwiązanie przynoszące korzyści finansowe i ekologiczne, a równocześnie nie zagrażające bezpiecznej i bezawaryjnej eksploatacji pojazdu.

Początkowa proporcja mieszanki Diesel+LPG

LPG 20%
ON 80%

Początkowa proporcja mieszanki Diesel+CNG

CNG 50%
ON 50%

Zasada działania

LPG i CNG w silniku wysokoprężnym jest paliwem dodatkowym.  W przeciwieństwie do instalacji gazowych w silnikach benzynowych nie następuje tutaj całkowita wymiana paliwa na gaz. Gaz dodany do mieszanki paliwa staje się katalizatorem jej spalania i przyczynia się do efektywniejszego wykorzystania oleju napędowego.

Gaz dostarczany ze zbiornika poprzez reduktor, w którym następuje przemiana gazu z fazy ciekłej w fazę lotną, wprowadzany jest do układu dolotowego silnika przed turbosprężarką. Dawkowanie gazu kontrolowane jest wtryskiwaczami sterowanymi przez elektroniczną centralę Solaris Diesel stanowiącą serce systemu, która dostosowuje pracę całej instalacji na podstawie informacji uzyskanych z magistrali CAN pojazdu. Informacje z pojazdu i centrali sterowania wtryskiem gazu przekazywane są na bieżąco do serwera, z którym możemy w każdej chwili połączyć się aby wygenerować raport spalania gazu i oleju napędowego, raport techniki jazdy kierowcy, czy sprawdzić parametry pracy instalacji gazowej.

Z punktu widzenia kierowcy system Dual Fuel, w który wyposażony jest pojazd, jest praktycznie bezobsługowy, a sam kierowca ma do dyspozycji tylko przełącznik z wyświetlaczem wskazującym poziom gazu w zbiorniku, przy czym załączanie i wyłączanie się systemu następuje w pełni automatycznie.  Dodatkowo kierowca otrzymuje tzw. Asystenta Kierowcy, który pomaga mu w ekonomicznej jeździe zawsze i wszędzie.

System SOLARIS DIESEL DUAL FUEL nie wymaga ingerencji w oryginalną konstrukcję silnika i jest całkowicie zautomatyzowany, niezależny, i pozwala na indywidualne dopasowanie do potrzeb pojazdu, a jego eksploatacja jest bezproblemowa i przynosi korzyści finansowe w postaci obniżenia kosztów utrzymania pojazdu.

 

Zastosowanie

SOLARIS DIESEL to instalacja gazowa (LPG lub CNG)  zasilająca silniki Diesla. Każdy pojazd lub maszyna wyposażona w silnik wysokoprężny może być dodatkowo zasilana gazem naturalnym lub LPG.

Instalacja przeznaczona jest do wszystkich pojazdów z silnikiem Diesla

Ekonomia

System Solaris Diesel gwarantuje minimum 10% oszczędności w stosunku do dotychczasowych kosztów. Dla pojazdów o zużyciu paliwa przekraczającym 10 litrów ON na 100 km i przebiegach przekraczających 100 000 km rocznie są to ogromne oszczędności.  Średnie oszczędności, potwierdzane przez coraz liczniejszą rzeszę użytkowników naszego systemu wahają się nawet w okolicach 15-17%.

Jednak Solaris Diesel to nie tylko zamiana części oleju napędowego na LPG (diesel na gaz), jest to również zwiększenie mocy, momentu obrotowego oraz poprawa kultury pracy silnika.

Dodanie LPG do komory spalania powoduje wydajniejsze spalanie oleju napędowego, czego wynikiem jest redukcja nagaru w cylindrach i na pierścieniach tłokowych oraz zwiększona żywotność katalizatorów i filtrów cząstek stałych.

Biorąc pod uwagę te wszystkie atuty zastosowania systemu Solaris Diesel, korzyści z niej płynące to nie tylko minimum 10% oszczędności na paliwie.

Dzięki zainstalowaniu systemu Solaris Diesel możemy podnieść wydajność naszego pojazdu, zwłaszcza w trudnych warunkach pracy.


Moc i moment obrotowy silnika wzrasta
średnio 5 do 10%, a praca naszego silnika staje się bardziej elastyczna.

Ekologia

SOLARIS DIESEL
zmniejsza emisję związków toksycznych w silnikach Diesla!

SOLARIS DIESEL
to oszczędność paliwa i redukcja CO2!

Firma CARGAZ BIS przez flagowy system proekologiczny Solaris Diesel, przeznaczony do pojazdów z silnikami wysokoprężnymi przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Badania wykonane w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie wykazały, że całkowita emisja spalin zmniejszyła się o 20%, a wyniki dotyczące niebezpiecznych substancji przedstawiły następującą poprawę:

Emisja tlenku azotu (NOx) zmniejszyła się o 8,52%

Emisja dwutlenku węgla (CO2) zmniejszyła się o 4,5%

Emisja cząstek stałych (PM) zmniejszyła się aż o 85%.

Badania zostały przeprowadzone wg Regulaminu nr 83 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

Dlaczego właśnie dziś należy zwrócić uwagę na redukcję CO2, NOx i cząstek stałych?

Wraz ze wzrostem troski o środowisko naturalne, przedsiębiorstwa coraz liczniej prowadzą szeroko zakrojoną politykę ekologiczną.

Z przyjemnością otrzymujemy zapytania od naszych Klientów o możliwość instalacji systemu Solaris Diesel właśnie z powodów ekologicznych. Najczęstszym z nich jest warunek przedsiębiorstwa, aby jego dostawca pracował w sposób nie narażający środowisko na straty z powodu zanieczyszczeń powietrza. Idealnym rozwiązaniem jest nasz produkt, który redukuje emisję spalin samochodowych. Dodatkowym atutem jest obniżenie kosztów użytkowania pojazdów posiadających silniki wysokoprężne aż do 20% i wydłużenie ich żywotności.

Pojazdy zasilane ON cechują się niepełną efektywnością spalania paliwa – na poziomie 75-85% –, a dzięki zastosowaniu systemu Solaris Diesel zwiększa się ona do poziomu 95%. Tym samym redukowana jest emisja niebezpiecznych substancji do atmosfery.

Zastosowanie systemu Diesel-LPG to nie tylko korzyści finansowe. Mniejsze zużycie oraz wydajniejsze spalanie oleju napędowego – do 95% ulega dopaleniu – przekłada się bezpośrednio na redukcję emisji szkodliwych substancji, takich jak tlenek węgla, węglowodory i cząstki stałe.

Na nasze otoczenie ma również wpływ hałas, a jak wiadomo silniki diesla do cichych nie należą. Tutaj również system Solaris Diesel ma swój pozytywny wpływ, silnik diesla po dodaniu dawki LPG staje się cichy, a jego praca bardziej przypomina pracę silnika benzynowego.

Zapraszamy do współpracy, wspólnie oszczędzajmy paliwo i chrońmy środowisko!

Homologacje

System Solaris Diesel uzyskał homologacje na sposób montażu we wszystkich kategoriach pojazdów:

  • PL*0063*00/G M1 i N1 pojazdy do 3,5 t
  • PL*0067*00/G M2 i N2 pojazdy od 3,5 do 12 t
  • PL*0064*00/G M3 i N3 pojazdy powyżej 12 t
  • PL*0064*06*/G N3 z uwzględnieniem pojazdów ADR
  • Homologacja 67R-01 6352
  • Homologacja 110R – 00 7102
Pobierz homologacje

Software dla starszych wersji

Program do sterownika TIT